Ory Schneor

Principal Flutist

Münchener Kammerorchester

Tongyeong Festival Orchestra

Member of Geneva Camerata

Ory Schneor

Principal Flutist

Münchener Kammerorchester

Tongyeong Festival Orchestra

Member of Geneva Camerata

Orchestras:

  • Münchener Kammerorchester
  • Tongyeong Festival Orchestra
  • Geneva Camerata
  • Orchestra Mozart (founder Claudio Abbado)
  • Hong Kong Sinfonietta
  • Orchestre de Chambre de Geneve
  • Weinberger Kammerorchester
  • Orquesta Sinfonica de Madrid
  • Spira Mirabilis
  • Hulencourt Soloists Chamber Orchestra

Conductors:

  • Alan Gilbert
  • Fabio Luisi
  • Adam Fischer
  • Zsolt Nagy

  • Michael Sanderling
  • Christoph Eschenbach
  • Jesus Lopez Cobos
  • Diego Matheuz

  • Olari Elts
  • Christoph Poppen
  • Gabor Takacs-Nagy
  • Alexander Liebreich

Accompanied Soloists as:

  • Emmanuel Pahud
  • Renaud Capuçon
  • Guy Braunstein
  • Lise de la Salle
  • Patricia Kopatchinskaja
  • Jan Lisiecki
  • Caroline Widmann
  • Francois Leleux
  • David Greilsammer
  • Radovan Vladkovic
  • Ilya Gringolts

Studies with:

2007-2012

Prof. Jacques Zoon

International soloist, Principal flutist of Lucerne Festival Orchestra

  • Conservatoire de Musique de Geneve (Geneva, Switzerland)
  • Escuela Superior de Musica Reina Sofia (Madrid, Spain)

2005-2007

Mr. Yossi Arnheim

Principal flutist of Israel Philharmonic Orchestra

  • Buchman-Mehta School of Music (Tel Aviv, Israel)

 

Prizes and scholarships:

  • 2nd prize – Alexander & Buono International Flute Competition
  • 3rd prize – International Haifa Flute Competition
  • Finalist in the lucrative Aviv Competitions in Israel
  • 3rd prize – The Buchman-Mehta School of Music Solo Competition for all woodwinds, brass & harp instruments
  • 2nd prize – The Buchman-Mehta School of Music Chamber Music Competition (as part of a woodwind quintet)
    Scholarships by America – Israel Cultural Foundation, Fundacion Albeniz, AECID (of the Spanish Foreign ministry), Fritz-Gerber-Stiftung.

Teaching and jury activities:

 

  • Currently: Teacher at the Amadeus International School Vienna, Austria
  • Teacher at the Kfar-Saba Conservatory, Israel
  • Masterclasses and private classes in Spain, Japan, Belgium, Israel, Austria, Switzerland
  • Masterclass at the Dankook University, Seoul
  • Jury at the FlavtIsra Festival and competition, Koper, Slovenia, together with Silvia Careddu and Matej Zupan

Masterclasses with:

  • William Bennett (UK)
  • Philippe Bernold (France)
  • Marina Piccinini (USA)
  • Karl-Heinz Schutz (Austria)
  • Jaime Martin (Spain)
  • Rien de Riede (Netherlands)
  • Christian Larde (France)
  • Jeffrey Khaner (USA)
  • Barthold Kuijken (Belgium)
  • Michel Debost (France – USA)
  • Hansgeorg Schmeiser (Austria)
  • Claire Southworth (UK)
  • Moshe Epstein (Israel – Germany)
  • Noam Buchman (Israel)
  • Uri Shoham (Israel)
  • Eyal Ein-Habar (Israel)
  • Raffaele Trevisani (Italy)

Festivals and Academies:

  • Pacific Music Festival (PMF), Japan
  • Zermatt Festival, Switzerland
  • Music Masters Course in Japan (MMCJ)
  • International Orchestra Institute Attergau, Austria, under the patronage of the Vienna Philharmonic
  • Mahler Academy, Bolzano, Italy
  • World Youth Orchestra, Italy
  • Orchesterakademie Ossiach, Austria
  • Academie Musicale de Villecroze, France

Orchestras:

  • Münchener Kammerorchester
  • Tongyeong Festival Orchestra
  • Geneva Camerata
  • Orchestra Mozart (founder Claudio Abbado)
  • Hong Kong Sinfonietta
  • Orchestre de Chambre de Geneve
  • Weinberger Kammerorchester
  • Orquesta Sinfonica de Madrid
  • Spira Mirabilis
  • Hulencourt Soloists Chamber Orchestra

Conductors:

  • Alan Gilbert
  • Fabio Luisi
  • Adam Fischer
  • Zsolt Nagy
  • Michael Sanderling
  • Christoph Eschenbach
  • Jesus Lopez Cobos
  • Diego Matheuz
  • Olari Elts
  • Christoph Poppen
  • Gabor Takacs-Nagy
  • Alexander Liebreich

Accompanied Soloists as:

  • Emmanuel Pahud
  • Renaud Capuçon
  • Guy Braunstein
  • Lise de la Salle
  • Patricia Kopatchinskaja
  • Jan Lisiecki
  • Caroline Widmann
  • Francois Leleux
  • David Greilsammer
  • Radovan Vladkovic
  • Ilya Gringolts

Studies with:

  • Prof. Jacques Zoon 2007-2012
    International soloist, Principal flutist of Lucerne Festival Orchestra
    Conservatoire de Musique de Geneve (Geneva, Switzerland)
    Escuela Superior de Musica Reina Sofia(Madrid, Spain)
  • Mr. Yossi Arnheim 2005-2007
    Principal flutist of Israel Philharmonic Orchestra
    Buchman-Mehta School of Music (Tel Aviv, Israel)

Prizes and scholarships:

  • 2nd prize – Alexander & Buono International Flute Competition
  • 3rd prize – International Haifa Flute Competition
  • Finalist in the lucrative Aviv Competitions in Israel
  • 3rd prize – The Buchman-Mehta School of Music Solo Competition for all woodwinds, brass & harp instruments
  • 2nd prize – The Buchman-Mehta School of Music Chamber Music Competition (as part of a woodwind quintet)
  • Scholarships by America – Israel Cultural Foundation, Fundacion Albeniz, AECID (of the Spanish Foreign ministry), Fritz-Gerber-Stiftung.

Teaching and jury activities:

 

  • Currently: Teacher at the Amadeus International School Vienna, Austria
  • Teacher at the Kfar-Saba Conservatory, Israel
  • Masterclass at Dankook University, Seoul, South Korea
  • Masterclasses and private classes in Spain, Japan, Belgium, Israel, Austria, Switzerland
  • Jury at the FlavtIsra Festival and competition, Koper, Slovenia, together with Silvia Careddu and Matej Zupan

Masterclasses with:

 

  • William Bennett (UK)
  • Philippe Bernold (France)
  • Marina Piccinini (USA)
  • Karl-Heinz Schutz (Austria)
  • Jaime Martin (Spain)
  • Rien de Riede (Netherlands)
  • Christian Larde (France)
  • Jeffrey Khaner (USA)
  • Barthold Kuijken (Belgium)
  • Michel Debost (France – USA)
  • Hansgeorg Schmeiser (Austria)
  • Claire Southworth (UK)
  • Moshe Epstein (Israel – Germany)
  • Noam Buchman (Israel)
  • Uri Shoham (Israel)
  • Eyal Ein-Habar (Israel)
  • Raffaele Trevisani (Italy)

Festivals and Academies:

  •  Pacific Music Festival (PMF), Japan
  • Zermatt Festival, Switzerland
  • Music Masters Course in Japan (MMCJ)
  • International Orchestra Institute Attergau, Austria, under the patronage of the Vienna Philharmonic
  • Mahler Academy, Bolzano, Italy
  • World Youth Orchestra, Italy
  • Orchesterakademie Ossiach, Austria
  • Academie Musicale de Villecroze, France

Robert Schumann

3 Romances for flute (oboe or violin orig.) and piano

Claude Debussy

Prelude a l’apres-midi d’un Faune
with the Geneva Camerata

Pierre Sancan

Sonatine for flute and piano

Have You Already Discovered the 'Solo' and 'Duo' Programs?

Pin It on Pinterest

Share This